Pressmeddelanden
NCC Presstjänst: 08-585 519 00, press@ncc.se
NCC ger ut gröna företagsobligationer
NCC ger kapitalmarknaden ytterligare möjlighet att investera i gröna projekt genom att ge ut gröna obligationer till ett sammanlagt värde av 1 miljard SEK.
NCC:s säkerhetsarbete minskar antalet olyckor
Sedan 2018 har antalet allvarliga olyckor och incidenter minskat med 38 procent på NCC, vilket tydligt visar att koncernens systematiska säkerhetsarbete ger resultat. För tolfte året i rad arrangeras idag Awareness day på NCC:s samtliga arbetsplatser för att fokusera på hälsa och säkerhet.
Återköp av aktier av serie B i NCC vecka 35, 2022
NCC AB (LEI-kod 213800WRGLW3CY4MHW53) har mellan den 29 augusti – 2 september 2022 återköpt sammanlagt 239 747 egna aktier av serie B (ISIN-kod SE0000117970), inom ramen för det återköpsprogram som styrelsen beslutat om.
NCC bygger äldreboende i Danmark
NCC har fått i uppdrag av Hjörring kommun att bygga ett nytt äldreboende i Sindal, Danmark. Fastigheten kommer rymma 96 bostäder samt gemensamma serviceytor. Ordervärdet uppgår till cirka 230 MSEK.
NCC bygger ut gymnasieskola i Västerås
NCC ska tillsammans med Västerås stad bygga ut Carlforsska gymnasiet i Västerås. Tillbyggnaden möter den växande skolans utmaningar och behov. Uppdraget är en totalentreprenad i samverkan som uppgår till cirka 150 MSEK.